Nosework

převzato ze stránek Klubu Noseworku z.s. – http://www.noseworkcz.net/index

Nosework

Nosework by se dal volně přeložit asi jako „práce nosem“. Jedná se o psí sport, který vychází z nejpřirozenější schopnosti všech psů – čichu.

Čichem se psi řídí odpradávna, je to pro ně nejdůležitější smysl a mají ho po tisíciletém přírodním výběru vybroušený do nejvyšší dokonalosti. Člověk psy dnes využívá při vyhledávání různých specifických pachů, kdy psi v různých prostředích a za nejrůznějších situací neomylně odhalí pach drog, výbušnin či akcelerantů požáru, psí nos je pomůcka kriminalistů, když pomocí metody pachové identifikace ztotožňují pach člověka odebraný na místě činu z pachového vzorku odebraného podezřelé osobě. Pes –záchranář je nepostradatelnou složkou při pátracích akcích po pohřešovaných osobách v terénu, v rozvalinách domů či pod sněhem.

Nosework vychází z této praxe a spočívá v tom, že tým – psovod a jeho pes hledá specifické pachy civilních látek v obdobných situacích jako profesionální K9 týmy policie, armády a záchranářů.

Tento sport je poprvé zaznamenán v roce 2009 v U.S.A. na západním pobřeží ve státě Kalifornie, tam se pořádaly i první oficiální závody.

V České republice uspořádaly Kristýna Dostálková a Klára Hlubocká v roce 2014 první dva semináře věnované výcviku psa pro hledání specifických pachů, během kterých vycházely z metodiky výcviku pro psovody záchranných psů při vyhledání pachových předmětů nebo lidských ostatků. Na základě zájmu účastníků těchto seminářů se na podzim 2014 rozhodly přivést tento sport do České republiky, dát mu pravidla a sestavit zkušební řád pro Nosework v ČR.

Při jeho tvorbě vycházely jednak ze zkušebního řádu americké národní asociace, ale hlavně ze svých dlouholetých zkušeností coby trenérů a psovodů záchranných psů. Přizpůsobily ho zdejším podmínkám a sestavily ho tak, aby byl vhodný pro všechny kategorie psů a jejich psovodů. Později založily klub (podle nového občanského zákona „zapsaný spolek“), kde se sdružují zájemci o tento sport, vzdělávají se v tréninkových technikách. V roce 2015 byly pod hlavičkou Nosework CZ z.s. uspořádány první zkoušky a závody. Hlavním mottem tohoto klubu je však propagace používání pozitivního přístupu k tréninku psů. Dalším důležitým cílem je, aby to byl sport pro každého, ať starého nebo mladého, ať rychlého tak pomalého, velkého či malého psovoda nebo psa. Při výběru standardních vzorků byly zvoleny takové, které jsou snadno dostupné a levné.

Posláním tohoto sportu je zábava a využívání přirozených schopností psů. Cílem je zabavit a pobavit psa, čímž bude spokojený i jeho páníček. Nosework na špičkové úrovni vychází z metodiky pozitivního posilování. Nátlakem zde psovod moc nedosáhne. Vedlejším produktem tohoto tréninku je upevňování vztahu psovod-pes. Jen ta dvojice, která je dobrý tým může mít při noseworku výsledky. V tomto sportu se nehraje na krásu, body či vteřiny, tady platí jen to, co v reálu, našel – nenašel.